Srovnání foukaných izolací

Podle čeho vybírat foukanou izolaci? - Srovnání foukaných izolací

Rozhodli jste se pro zateplení vaší nemovitosti a pro ušetření nákladů na energie? Abychom vám pomohli snáze se při výběru zorientovat, připravili jsme si pro vás praktické srovnání foukaných izolací. Ať už jde o soukromou nemovitost určenou k bydlení, nebo o komerční či veřejnou budovu, zateplení foukanou izolací je vždy správným krokem.

Jaký materiál však zvolit? Je pro vaši nemovitost lepší izolace z minerální vlny nebo izolace celulózová, skelná, čedičová, dřevovláknitá či spíše foukaný polystyren?

Mnozí zájemci nás oslovují s tím, že s výběrem správné izolace pro jejich nemovitost potřebují poradit, případně mají v „hledáčku“ pár vybraných, ale nejsou si jisti konečným rozhodnutím. Vždy oceníme, když se na nás obrátí a požádají o konzultaci, jelikož výběr správné izolace je velmi důležitý a jsme rádi, že díky našim dlouholetým zkušenostem s foukanou izolací dokážeme našim zákazníkům odborně poradit. 

Vlastnost Knauf Supafil Loft Ursa Pure Floc Skelná vata Isover Celulóza Steico Floc Čedičová vata Granrock Super
Materiál skelná vata - panenské vlákno skelná vata - panenské vlákno skelná vata - sklo recyklovaný papír z kamene čedič
Požadovaná výška izolace v cm 30 cm 30 cm 30 cm 30 cm 30 cm
Aplikační výška izolace cca. 36 cm 36 cm 36 cm 30 cm 30 cm
Celková váha izolace na 100 m2 481,4 kg 547,8 kg 900 kg 1200 kg 1500 kg
Objemová hmotnost 16 kg/m3 18 kg/m3 30 kg/m3 40 kg/m3 50 kg/m3
Zatížení na 1 m2 4,8 kg 5,4 kg 9 kg 12 kg 15 kg
Sesedaní volně foukané izolace S1 méně než 1% 10% S1 méně než 1% S2 5% až 10%, max.15% S2 do 10%
Sesedání v dutině s vyšší hmotnosti v dutině bez sesedání v dutině bez sesedání v dutině bez sesedání v dutině bez sesedání v dutině bez sesedání
Lambda při dané objemové hmotnosti 0,0395 W/m.K 0,039 W/m.K 0,039 W/m.K 0,039 W/m.K 0,04 W/m.K
Tepelný odpor izolace 7,59 m2.K.W-1 7,69 m2.K.W-1 7,69 m2.K.W-1 7,69 m2.K.W-1 7,5 m2.K.W-1
Třída reakce na oheň A1 A1 B B - E A1
Odolnost vůči vlhkosti výborná výborná výborná dobrá velmi dobrá
Odolná vůči plísním a hnilobě výborná výborná výborná velmi dobrá výborná

Co bezpochyby všechny druhy foukaných izolací spojuje, je dokonalé zateplení a rychlost aplikace. Známe však i jiné faktory, které jsou při výběru důležité.
Srovnání foukaných izolací zahrnuje všechny důležité údaje, které ovlivňují kvalitu zateplení, vhodnost použití pro konkrétní prostor, jakož i údaje o požární odolnosti, sedavosti či váze izolace. Správná izolace se vybírá podle jejího účelu a podle toho, na jaké místo se bude aplikovat. Jedná se o vazníkovou střechu, šikmou, vodorovnou nebo kolmou dutinu?

Srovnání foukaných izolací - sedavost a váha

Proč izolaci vážíme? Velmi důležitým faktorem je samotná sedavost a váha izolace, proto před každou aplikací provádíme na místě aplikace zkoušku objemové hmotnosti. Sedavost totiž ovlivňuje to, zda bude její tepelná účinnost stejně kvalitní i po letech. Některé izolace mají sedavost minimální, jako například izolace Kanuf Supafil Loft a Ursa Pure Floc, nebo skelná vata Isover. Naopak, izolace celulózová nebo čedičová má sedavost o něco větší, kolem 5-10% a to znamená, že jí je třeba na prostoru nafoukat o něco více aby i po čase a po usednutí dosahovala požadované tloušťky a aby si zachovala tepelnou účinnost.

Údaj o váze izolace nám ukáže, jak velkou zátěží bude dána izolace pro prostor, ve kterém bude použita, což také může zavážit při jejím výběru. Proto je důležité mít tento údaj na paměti při porovnání foukaných izolací a při výběru té správné pro vaši nemovitost.

V neposlední řadě je při srovnání foukaných izolací důležité zvážit také jejich bezpečnost, a to požární odolnost. Požární odolnost izolace označuje písmeny podle tříd reakcí na oheň od A1 až po F, přičemž A1 představují nehořlavé materiály. Mezi tyto izolace patří například Kanuf Supafil Loft, Ursa Pure Floc a také izolace z čedičové vaty.

Nižší stupeň odolnosti proti požáru má celulózová izolace, což je způsobeno tím, že je vyrobena z rozemletých novin a je přirozeně hořlavá. Aby se riziko požáru snížilo, je však před aplikací ošetřena prostředky, které snižují její případnou hořlavost.

Izolace a její vliv na zdraví

Důležitým faktorem je také odolnost izolace vůči vlhkosti. Čím je izolace odolnější, tím více si zachovává své termoizolační vlastnosti i při styku s vlhkostí. Tato vlastnost také souvisí s její odolností vůči plísním a hnilobám, které kromě zdraví poškozují i ​​samotnou nemovitost.

Věříme, že vám bude toto srovnání foukaných izolací při výběru nápomocné. Jelikož je každá realizace unikát a má individuální potřeby pro dosažení dokonalé izolace bez tepelných mostů, v Ekoizolace vám rádi s výběrem foukané izolace pomůžeme. Zvážíme tloušťkou, objemovou hmotnost a celkovou hmotností izolace, jakož i typ konstrukce. Kontaktujte nás a vybereme materiál, který je pro vás nejvhodnější.

Nezávazná cenová nabídka

Pro přesnější výpočet vyplňte prosím všechny potřebné údaje a to plochu v m2, požadovanou tloušťku izolantu,typ konstrukce a my Vám co nejdříve pošleme cenovou nabídku.

TYPY KONSTRUKCÍ

Volně foukaná izolace – do prostoru (chci zateplit RD typu bungalov, chci zateplit pochozí nebo nepochozí půdu).

Vodorovná dutina (chci zateplit zaklopenou dutinu, Izolace foukaná mezi trámy).

Šikmá dutina (chci zateplit šikmou dutinu obytného podkroví, izolace foukaná do dutiny šikmé části střechy).

Kolmá dutina (chci zateplit obvodovou zeď nebo příčku, izolace foukaná do kolmé uzavřené dutiny).

V období neustálého zdražování a cenových výkyvů na trhu se stavebními materiály vám Ekoizolace.cz přinášejí fixaci cen izolace.

Jak to funguje?