Chyby při zateplení foukanou izolací

Tepelná izolace domu je v podstatě nezbytností – dle statistik odchází až 14 % z domácího rozpočtu za topení, a právě izolace pomůže zabránit úniku tepla a udrží vám v domácnosti příjemnou teplotu. Jaké jsou tedy chyby při zateplení foukanou izolací? Správná izolace dům i odhluční a pomůže ke zdravějšímu prostředí, jelikož nebude docházet ke kondenzaci vodních par a následně i vlhkosti a plísni v exteriéru. O výhodách zateplení ale asi není potřeba mluvit. Podstatnější je, jakou formu izolace zvolit a jaké mohou nastat problémy? V posledních letech se na přední příčky dostává foukaná izolace, stojí ale opravdu za to? Jaké nesnáze mohou nastat při její aplikaci a na co si dát pozor pro její dlouhodobé udržení?

Chyby při zateplení foukanou izolací

Co to je foukaná izolace?

Foukaná izolace si své jméno získala díky aplikaci. Funguje to tak, že se zvolený materiál nafouká pomocí stroje na potřebné místo. Pro tento způsob aplikace se využívají primárně ekologické materiály, a to celulózová, minerální, dřevovláknitá či polystyrenová izolační hmota – díky tomu se můžeme setkat i s názvem celulózová nebo čedičová izolace.

Kam se hodí foukaná izolace?

Foukaná izolace se hodí skoro do všech budov, díky foukání dokáže zateplit i těžko dostupná místa šikmých dutin či jinak atypických prostor. Vhodná je i jako protihluková izolace do rušných domů a dokáže poskytnout i proti-kondenzační izolaci.

Jaké jsou výhody foukané izolace?

Jedním z důvodů, proč mnozí foukané izolace vyhledávají, je její ekologičnost. Nejedná se pouze o ekologické materiály, ale díky foukání se vyhnete i odřezkům a zbytkovému odpadu. Oceňovaná vlastnost této izolace je i rychlý a nenáročný proces, který nijak nenaruší chod domácnosti.

Výhodou foukané izolace je i její sedavost, díky instalaci foukáním se izolační materiál dostane i na jinak nepřístupná místa. Díky tomu dokonale utěsní i ty nejmenší skulinky a nedá prostor úniku tepla. Dále pak nenavlhá a nehoří. Dalším plusem je, že nechutná škůdcům a brání vzniku plísni. Pro využití všech jejich vlastností je ale potřeba správná aplikace.

Na co je potřeba si dát pozor při foukané izolaci? – Chyby při zateplení foukanou izolací

Lidé neznalí foukané izolace často chybují při výběru společnosti, ty u nich v domácnosti pak napáchají více škody než užitku a oprava již pokažené izolace bývá zpravidla celkem nákladná. Proto je dobré si dát pozor hlavně na tři věci – objemovou hmotnost izolace, výšku izolace a váhu izolace. Jen propojení těchto tří vlastností dohromady vám zaručí kvalitní výsledek, který vám bude šetřit peníze několik let. Přečtěte si o 7 hlavních chybách a problémech, které se můžou objevit při foukané izolaci.

1. Zjištění cenové nabídky

Objemová hmotnost izolace je jeden z hlavních faktorů ovlivňující cenu. Odvozuje se od typu konstrukce. Pro eliminaci sesedání izolace se u kolmých konstrukcí musí zavést těžší vrstva izolace, v tomto případě tedy platí jednoduchá rovnice – čím kolmější prostor, tím dražší izolace. Cenu foukané izolace ale neovlivňuje jen objemová hmotnost, dalším faktorem je i aplikační výška, která ovlivňuje kvalitu zateplení asi nejvíce. V některých případech se totiž izolace provzdušňuje, čímž se může její výška zvýšit klidně o 20 %. Není tedy možné říct zákazníkovi cenu za 1 m3 před zjištěním veškerých parametrů.

Logickým faktorem je celková plocha v metrech čtverečních. Ale další opomíjený důsledek ovlivňující cenu je sídlo firmy, která instalaci provede. Nezapomínejte, že proplácíte řemeslníkům i cestu! Není proto dobré zvolit společnost, co sídlí na druhé straně republiky.

2. Výška izolace

Výška izolace je hlavním faktorem ovlivňující funkčnost zateplení střechy. Správná izolace by měla být rovnoměrná a splňovat určité standardy. Taktéž by se neměla odlišovat (kromě menší tolerance) od vašeho požadavku. Mezi časté chyby při zateplení foukanou izolací patří i nesprávná výška izolace, což vede ke snížení kvality zateplení.

3. Sesedání izolace v dutinách

Sesedání izolace je úzce spjato s její výškou. Firma může vámi požadovanou výšku izolace dodržet, ta se ale po pár letech se může snížit i o několik čísel, což se nedá brát za dobře odvedenou práci. Dejte proto pozor na objemovou hmotnost, správná hodnota objemové hmotností vám zaručí, že vaše izolace bude funkční i po letech.

4. Váha izolace

Další důležitý aspekt, který zabrání sesedání izolace je zjištění váhy, jen díky tomu se dokáže odhalit objemová hmotnost izolace. Správná společnost vám zváží, kolik kg materiálu použila na daný objem plochy a tím vytvoří hodnotu objemové hmotnosti – např. 10 kg izolace použité na 1 m3 (10 kg/1 m3).

5. Nedokonale aplikovaná izolace

Schopnosti foukané izolace jsou opravdu na vysoké úrovni, nekvalitní aplikace ale ubírá na termoizolačních i akusticko-izolačních vlastnostech. Je proto potřeba volit osvědčené firmy s praxí, které vám zaručí precizní práci.

6. Bodová světla

Bodová světla zažívají svůj vrchol. Oproti klasické žárovce šetří energii, jsou stylovým doplňkem a jejich svit se dá nastavit na místo, kam je potřeba. Pro izolaci jsou ale překážkou a je potřeba je brát v potaz. Vestavěné bodové osvětlení má totiž chlazení, které nesmí přijít do přímého kontaktu s izolací – je potřeba vytvořit ochranný kastlík ze sádrokartonu, případně je možné využít plastové krytky, dokonce i obyčejný květináč. V opačném případě se může chlazení přehřát a následně vyvstává i riziko požáru.

7. Nezapomeňte na dotace

Velkou chybou mnoha zákazníků je, že vůbec neví o programu Nová zelená úsporám. Ten se snaží snížit energetickou náročnost domovů občanů České republiky. Dává tak zelenou fotovoltaikám, tepelným čerpadlům, ale i zateplení. Tento program vám může ušetřit až 650 000 Kč na nákladech na tepelnou izolaci domu.

Co hrozí při nekvalitně aplikované izolaci?

Klasická izolace představovala mnoho problémů, od možných škůdců až po skulinky, kterými uniká teplo či námraza pronikající do exteriéru. Foukaná izolace mnohým problémům předchází, je ale potřeba ji řádně aplikovat, jinak stávající situaci domu nevyřeší a úniky tepla, námraza i škůdci budou vašim problémem i nadále.

Nezávazná cenová nabídka

Pro přesnější výpočet vyplňte prosím všechny potřebné údaje a to plochu v m2, požadovanou tloušťku izolantu,typ konstrukce a my Vám co nejdříve pošleme cenovou nabídku.

TYPY KONSTRUKCÍ
Volně foukaná izolace – do prostoru (chci zateplit RD typu bungalov, chci zateplit pochozí nebo nepochozí půdu).

Volně foukaná izolace – do prostoru (chci zateplit RD typu bungalov, chci zateplit pochozí nebo nepochozí půdu).

Vodorovná dutina (chci zateplit zaklopenou dutinu, Izolace foukaná mezi trámy).

Šikmá dutina (chci zateplit šikmou dutinu obytného podkroví, izolace foukaná do dutiny šikmé části střechy).

Kolmá dutina (chci zateplit obvodovou zeď nebo příčku, izolace foukaná do kolmé uzavřené dutiny).

V období neustálého zdražování a cenových výkyvů na trhu se stavebními materiály vám Ekoizolace.cz přinášejí fixaci cen izolace.

Jak to funguje?