Vazníky a typy střech – jsou vazníky vhodné pro každou střechu?

Při zastřešování domu se stále více než střešní nosná konstrukce používají střešní vazníky. Jedná se o lehkou střešní konstrukci a efektivní možnost řešení krovu, vhodnou pro všechny typy střech. Které vazníky a typy střech tedy známe a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Kolik lidí, tolik chutí platí i u střech. Dnes máme na výběr mnoho různých střech a umíme jejich vzhled přizpůsobit podle našeho vkusu. Jde ovšem jen o vkus? Střecha má nenahraditelnou funkci při ochraně stavby před nepřízní počasí a při správné realizaci má nezastupitelnou tepelně izolační roli.

Mezi výhody vazníků patří hlavně rychlost výroby a montáže a také nižší finanční náklady. To platí u střech se sklonem maximálně do 30°. A jaké vazníky a typy střech lze kombinovat? Vazníky lze vyrábět v množství tvarů a jsou tedy vhodné téměř pro každý typ střechy. Také mají nižší hmotnost a tedy méně zatěžují základy a nosné stěny. Nevýhodou je využití prostoru pouze jako úložný prostor ne jako podkroví, proto se využívají zejména při bungalovech či výrobních a skladových halách. Střešní vazníky lze samozřejmě přizpůsobit i pro podkrovní prostory, ale nedosáhneme již takového využití jako v případě použití klasického krovu.

Jaké vazníky a typy střech tedy známe, jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Čtěte dál.

Vazníky a typy střech

Ploché střechy

Za plochou střechu se považuje střecha se sklonem menším než 10°. Mezi výhody ploché střechy patří dobrý přístup a tím i snazší přístup při její údržbě. V případě, že se rozhodnete využívat prostory přímo pod střechou k bydlení, jsou tyto místnosti větší a vzdušnější než v případě obytných podkroví u šikmých střech. Plochou střechu ocení ti, kteří si v létě rádi vychutnávají sluneční paprsky a čerstvý vzduch, tato střecha se totiž dá snadněji předělat na terasu. Stále populárnější jsou i zelené střechy a pro jejich realizaci je plochá střecha ideální. Nevýhodou plochých střech je náročnější zabezpečení odtoku vody a nutnost odklízení sněhu v zimě.

Jsou pro tento typ střechy vhodné střešní vazníky?
Ano, použití střešních vazníků u plochých střech je ideální a používá se u nich pultový nebo přímopasý vazník.

Šikmé střechy

Šikmé střechy jsou u nás velmi oblíbené hlavně kvůli počasí a povětrnostním podmínkám. Dešťová voda z nich snáze odtéká a i sníh při správném sklonu snadněji opadne a není třeba ho pracně odklízet. Mezi jednoznačnou výhodu tedy můžeme zařadit snadnou údržbu. K nevýhodám patří možné tepelné ztráty při nesprávné realizaci. I v tomto případě však existuje řešení, a tím je kvalitní zateplení foukanou izolací, která zároveň zabrání vzniku plísní a chrání i před hlodavci a hmyzem. V Ekoizolace.cz vám rádi poradíme a střechu odborně zaizolujeme.

Šikmé střechy dělíme podle jejich tvaru následovně:

Pultové střechy

Jedná se o nejjednodušší typ šikmé střechy vzhledem ke tvaru, realizaci i nákladům. Střechu tvoří jen jedna nakloněná rovina se sklonem mezi 10° a 45° s jednou okapovou hranou. Mohli bychom říci, že se jedná o poloviční sedlovou střechu.

Výhody

  • jednoduchá konstrukce
  • dobré tepelně izolační vlastnosti a tím i snížené náklady na vytápění
  • nižší cena
  • u budovy s vyšší fasádou zaměřenou na sluneční stranu je stavba energeticky výhodná

Nevýhody

  • dešťová voda je odváděna jen na jednu stranu, což více zatíží okapy při přívalových deštích

Jsou pro tento typ střechy vhodné střešní vazníky?
Ano, tak jako u plochých střech, i vzhledem ke sklonu, jsou vazníky ideální volbou i pro pultové střechy. Při realizaci tohoto typu střechy se používá pultový vazník.

Sedlové střechy

Je to střecha ve tvaru A, kde hřeben střechy spojuje dvě šikmé plochy zakončené na každé straně okapem. Jedná se o nejoblíbenější typ šikmé střechy v našich povětrnostních podmínkách.

Výhody

  • nižší cena
  • jednoduchý návrh, výroba
  • jednoduchá a rychlá montáž
  • umožňuje vytvoření úložného prostoru nebo podkroví

Nevýhody

  • je třeba zvýšit pozornost při ukončení klempířských konstrukcí při styku s prostupujícími konstrukcemi a při střešních oknech a vikýřích aby při nesprávné realizaci nedošlo k zatékání

Jsou pro tento typ střechy vhodné střešní vazníky?
Ano, i u sedlových střech lze použít střešní vazníky. Konkrétně se používá sedlový vazník. Známe sedlový vazník s podkrovním prostorem, s otevřeným prostorem, vazník dělený po výšce, vazník s přesahy horního pasu nebo lichoběžníkový vazník.

Valbové střechy

Konstrukce valbové střechy je o něco náročnější než u střechy sedlové, ale stále je poměrně jednoduchá a navíc je odolnější a stabilnější. Skládá se ze čtyř a více rovin. Tato konstrukce patří mezi ty méně finančně náročné.

Výhody

  • jednoduchá konstrukce, náročnější než sedlová
  • celkově finančně méně náročná
  • vhodná na podkroví
  • dešťová voda je odváděna do 4 a více směrů

Nevýhody

  • menší podkrovní prostor než sedlová střecha
  • cena vyšší než u sedlové střechy

Jsou pro tento typ střechy vhodné střešní vazníky?
Ano, u valbové střechy se používá valbový vazník.

Manzardové střechy

Podobná sedlové střeše, rozdíl je v tom, že mezi hřebenem střechy a okapem jsou na každé straně dvě roviny s různým sklonem.

Výhody

  • vhodná pro podkroví

Nevýhody

  • náročná konstrukce
  • vyšší cena
  • při větší členitosti větší tepelné ztráty a náklady na zateplení
  • náročnější údržba

Jsou pro tento typ střechy vhodné střešní vazníky?
Vazníky a typy střech je díky variabilnosti vazníků možno jednoduše zladit. Vazníky je tedy možné použít při téměř jakémkoli tvaru střechy, a to i při té manzardové.

Nezávazná cenová nabídka

Pro přesnější výpočet vyplňte prosím všechny potřebné údaje a to plochu v m2, požadovanou tloušťku izolantu,typ konstrukce a my Vám co nejdříve pošleme cenovou nabídku.

TYPY KONSTRUKCÍ

Volně foukaná izolace – do prostoru (chci zateplit RD typu bungalov, chci zateplit pochozí nebo nepochozí půdu).

Vodorovná dutina (chci zateplit zaklopenou dutinu, Izolace foukaná mezi trámy).

Šikmá dutina (chci zateplit šikmou dutinu obytného podkroví, izolace foukaná do dutiny šikmé části střechy).

Kolmá dutina (chci zateplit obvodovou zeď nebo příčku, izolace foukaná do kolmé uzavřené dutiny).

V období neustálého zdražování a cenových výkyvů na trhu se stavebními materiály vám Ekoizolace.cz přinášejí fixaci cen izolace.

Jak to funguje?